Telekomunikacja Polska S.A. - wykonując nałożone na nią obowiązki regulacyjne - przedłożyła Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej do zatwierdzenia projekt zmiany Cennika usług telekomunikacyjnych w zakresie wdrożenia oferty uwzględniającej możliwości ekonomiczne abonentów o niskich dochodach. Został on pozytywnie zaopiniowany przez UKE i obecnie figuruje w ofercie TP S.A. Propozycja ta jest korzystniejsza od planów oferowanych do tej pory, dotyczy to również obowiązującego planu TP socjalnego.

Plan specjalny nie został skierowany do wszystkich użytkowników TP S.A. Ubiegać się o niego mogą osoby, które w ośrodkach pomocy społecznej pobierają świadczenia pieniężne w formie zasiłku stałego. Podstawą przyznania specjalnego pakietu jest zaświadczenie z pomocy społecznej o udzielonej pomocy, na tej podstawie uprawnionym osobom będą przyznawane przez ośrodki społeczne uprzednio otrzymane od TP S.A. bony. Będą one uprawniały do korzystania z tego planu przez 12 miesięcy rozliczeniowych, licząc od dnia aktywacji. Przed końcem okresu uprawniającego do korzystania z planu specjalnego, abonent będzie zobowiązany do złożenia nowego bonu. Opłata abonamentowa jest niższa aż o 35% w stosunku do korzystnego pakietu socjalnego i wynosi 18,30 zł. Abonament dodatkowo uwzględnia określoną liczbę bezpłatnych połączeń, które rozliczane są sekundowo. Ważne jest to, że w przypadku niewykorzystania bezpłatnych minut połączeń w danym okresie rozliczeniowym, przechodzą one na następny okres.

Telekomunikacja Polska uzasadnia wąskie grono odbiorców planu specjalnego wyłącznie ekonomią i ograniczeniem wynikającym z trudności w weryfikowaniu osób uprawnionych do korzystania z niego. W zdecydowanej większości opłaty za połączenia w planie specjalnym uległy obniżeniu w porównaniu do planu TP socjalny. Jego użytkownikom umożliwiono wykonywanie połączeń za pośrednictwem innych dostawców usług telekomunikacyjnych - w przypadku planu TP socjalny obowiązuje twarda preselekcja.

Na uwagę zasługuje fakt, że telekomunikacja gwarantuje osobom niepełnosprawnym udogodnienia polegające na przyznaniu 50% ulgi w opłacie abonamentowej. Jak zwykle w takich przypadkach trzeba się legitymować orzeczeniem Powiatowego lub Wojewódzkiego Zespołu Orzekającego. Istnieje możliwość łączenia ulgi z tytułu niepełnosprawności i uzyskiwania dochodów tylko i wyłącznie z pomocy społecznej.

Agata Gołaszewska - Horak