Szklarnie i tunele foliowe na działce

Warunki wykorzystania szklarni lub tuneli

W ostatnich latach działkowcy coraz częściej uprawiają warzywa pod osłonami w postaci szklarenek lub tuneli foliowych. Osłony takie zapewniają plon lepszej jakości, małe różnice temperatury powietrza, glebę cieplejszą nawet o 30C, ochronę przed szkodnikami, chorobami i niekorzystną pogodą, mniejsze zanieczyszczenie powietrza i gleby, wcześniejsze plonowanie i dłuższy okres uprawy warzyw ciepłolubnych. Mam nadzieję, że wymienione korzyści przekonują dostatecznie, że warto na działce posiadać takie obiekty. Decydując się na budowę tunelu foliowego lub szklarni każdy działkowiec musi przestrzegać obowiązujących w tym względzie przepisów dotyczących wielkości, usytuowania od granic sąsiednich działek oraz estetyki. Warunki te zostały określone w § 110-112 Regulaminu ROD. Zgodnie z nimi szklarnia na działce nie może przekraczać powierzchni 25 m2 i wysokości 3 m. Z kolei tunele foliowe nie mogą przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki i 3 m wysokości. W razie jednoczesnego posiadania szklarni i tuneli foliowych ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki. Ponadto zarówno szklarnia i tunel foliowy muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1 m od granic działek sąsiednich, granic ogrodu i jego dróg wewnętrznych. I wreszcie obiekty te nie mogą swoją brzydotą szpecić otoczenia, bowiem z powodu nieestetycznego wyglądu zarząd ROD ma prawo nakazać ich rozbiórkę.

Szklarnia czy tunel foliowy

Jeśli nie posiadamy jeszcze na swojej działce osłon wysokich lub niskich, szklarni, warto już teraz pomyśleć o ich budowie bądź zakupie gotowych konstrukcji. Pozwoli nam to na znacznie wcześniejsze rozpoczęcie sezonu i dostarczy wielu korzyści. O wyborze rodzaju osłony na działce decydują różne kryteria, w tym chyba najważniejsze, czyli koszt budowy szklarni lub tunelu. Nie ma wątpliwości, że założenie tunelu foliowego jest mniej kosztowne niż szklarni. Zarówno szklarnie, jak i tunele foliowe w podobny sposób wpływają na szybsze ogrzanie gleby, chronią rośliny przed krótkotrwałymi przymrozkami, silnym i zimnym wiatrem oraz przed ulewnymi opadami i gradobiciem. Co zatem wybrać: szklarnię czy tunel foliowy. Osobiście opowiadam się za tunelami foliowymi. Decydujące według mnie znaczenie ma tutaj nie tylko koszt, ale możliwość przenoszenia tunelu co 2-3 lata w inne miejsce, gdzie są lepsze warunki glebowe pod względem jej zdrowotności. Szklarnia natomiast jest zazwyczaj obiektem stałym, w którym intensywna eksploatacja gleby wymaga częstej wymiany podłoża co zwiększa nakład pracy i koszty upraw.

Jak zbudować tunel foliowy

Nawet wysokie konstrukcje tuneli można wykonać samemu domowym sposobem i nie wymaga to dużych nakładów. Tunel wysoki przenośny łatwy jest do wykonania z rurek stalowych o długości 6 m i średnicy 2/5 lub 1/2 cala, bądź z drutu zbrojeniowego o grubości 12 -15 mm. Dla zabezpieczenia przed korozją i ochroną folii rurki lub drut należy odpowiednio zakonserwować dostępnymi środkami. Wyprofilowane w półkola pałąki wbija się bezpośrednio w glebę na głębokości około 30-40 cm w rozstępie 3 m i odległości 1 m od siebie. Wzdłuż tunelu pałąki trzeba wzmocnić, przywiązując je do takich samych rurek, drutu bądź drewnianych listew przynajmniej w trzech miejscach – w punkcie najwyższym i z dwóch stron w połowie wysokości. Przykładowo do zbudowania konstrukcji namiotu o wymiarach 6 m długości, 3 m szerokości i 1,8 m wysokości potrzeba będzie 7 sztuk takich pałąków. Szczytowe pałąki muszą być podparte od wewnątrz dla wzmocnienia całości konstrukcji i naprężenia folii. Szczelność tunelu zależy od sposobu zamocowania folii i wykonania ścian szczytowych. Wyjątkowo proste jest wykonanie tunelu niskiego. Do tego celu można wykorzystać pałąki z drutu ocynkowanego o grubości 6-8 mm. Drut taki tniemy na odcinki 3 m, wbijając co 0,8 – 1 m na głębokości 15-20 cm. Powstaje wówczas tunel o wysokości około 60-80 cm. Pałąki łączy się w podobny sposób jak w przypadku tunelu wysokiego, ale mocnym sznurkiem. W odległości około 0,5 m od szczytów wbija się paliki, do których mocuje się końce sznurków. Konstrukcję tunelu niskiego i wysokiego, możemy wykonać także z drewna, ale jest ona mniej trwała i bardziej pracochłonna. Dużą zaletą konstrukcji metalowych jest ich szybki montaż i demontaż. Dla mniej cierpliwych dostępne są na rynku gotowe konstrukcje namiotów wysokich z rurek plastikowych lub metalowych, ale ich zakup łączy się z wydatkiem około 1 tysiąca zł i więcej w zależności od materiału wykonania i wielkości.

Stanisław Stefanowicz

POLECAM

Koktajl na poranne

i wieczorne smuteczki, na rozgrzewkę i na pogawędkę,

na walentynki...

Skład: 1/3 część syropu wiśniowego, 1/3 syropu pomarańczowego, 1/3 czystej wódki.

Do wysokiego kieliszka wlać syrop wiśniowy. Następnie łyżką po ściance kieliszka nalewać syrop pomarańczowy, tak aby syropy się nie zmieszały. Na końcu powoli dodać wódkę.

Kieliszek przybrać plasterkiem pomarańczy.

Jabłka pieczone

Skład: 4 duże jabłka (1 kg), 10 dag posiekanych orzechów włoskich, 2 żółtka, 2 łyżki cukru.

Jabłka umyć i wyciąć z nich gniazda nasienne. Żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać orzechy i wymieszać. Jabłka napełnić masą orzechową, piec około 20 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 1800C.

Podawać na ciepło.