Jezioro Płociczno.

JEZIORO PŁOCICZNO

Jezioro Płociczno ma kształt wydłużony ze wschodu na zachód z przewężeniem w części środkowej. Od strony południowej połączone jest rowem z Jeziorem Jasnym (typu linowo-szczupakowego) odległym około 250 m na południowy zachód.

Hej, wędki w dłoń!

Akwen leży w głębi olbrzymiego kompleksu leśnego, zawartego w trójkącie ograniczonym drogami: Wielbark-Jedwabno-Szczytno. Dojazd drogą z Wielbarka w kierunku Jedwabna i Pidunia. Nie dojeżdżając do Pidunia, tuż przed mostkiem na małym odcinku łączącym Jezioro Średnie z Jeziorem Rekowym skręcamy w drogę leśną wiodącą do miejscowości Narty. Po przejechaniu około 600 m skręcamy w prawo w dalszą leśną drogę, którą dotrzemy do północno-wschodnich krańców Jeziora Płociczno.

Obrzeża jeziora, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej, są wysokie, strome i wokół porośnięte dziewiczym lasem. Na zboczach porasta bór sosnowy, a przy brzegach rosną drzewa liściaste, tworząc niezwykle malownicze otoczenie.

Ławica jeziora jest dość wąska, porośnięta roślinnością wodną zanurzoną. Dno jest przeważnie muliste, jedynie od strony zachodniej i południowej miejscami piaszczyste. Przy brzegach zalegają liczne zatopione drzewa. Stanowią one doskonałe kryjówki dla ryb oraz tarliska okoni, które na gałęziach zatopionych drzew składają pasemka swojej ikry.

Woda w ciągu całego roku jest dość przejrzysta. Brzegi miejscami, zwłaszcza w akwenie północno-wschodnim, porośnięte są wąskim pasem oczeretów. Część południowo-zachodnia jest typu leszczowego, a północno-wschodnia typu szczupakowo-linowego.

Całkowita powierzchnia lustra wody wynosi 21,5 ha, a maksymalna głębokość 9,3 m.

Ichtiofauna zbiornika jest dość bogata. Występuje tu licznie okoń, szczupak, lin, karaś, krąp, leszcz, wzdręga, rzadziej węgorz. Populacja okoni jest bardzo liczna. Małe i średnie biorą bardzo dobrze nawet w partiach przybrzeżnych, przy zatopionych drzewach i gałęziach. Na terenie akwenu trafiają się nawet pojedyncze osobniki tego gatunku o masie 2,0 kg. Pogłowie szczupaków jest również dość liczne, często łowi się takie o masie kilku kilogramów. Mogą się one w jeziorze utrzymać z uwagi na trudności odłowu akwenów sieciami (zwaliska zatopionych drzew, grząskie zróżnicowane dno porośnięte roślinnością).

Wędkowanie w jeziorze jest możliwe z licznych prowizorycznych kładek wykonanych z bali oraz wysokich, suchych brzegów. Najlepsze jednak wyniki uzyskuje się łowiąc z łodzi. Środki pływające należy przywieźć ze sobą, bowiem nad wodą nie ma żadnych możliwości ich wypożyczenia.

Na dwóch leżących w pobliżu jeziorach: Jasnym i Łaźnicy, można wędkować na podstawie macierzystej składki okręgowej.

Na jeziorze Płociczno można wędkować tylko na podstawie wniesienia obowiązującej składki jeziorowej lub "składki uzupełniającej".

Marian Paruzel

2003.08.27